Enne uue riideeseme pesemist tasub kindlasti vaadata selle hooldusjuhendit, mis on tavaliselt kinnitatud vasakpoolse sisemise küljeõmbluse külge. Sealt saab vajalikku infot materjalide koostise kohta ja teavet, kuidas eset hooldada.

Paljud lõikavad pärast riietuseseme ostmist riietelt hooldusjuhendi ära, et vältida riide kortsumist küljeõmbluse juures või sildi hõõrumist vastu nahka.

Kindlasti tasub aga alles hoida keemilise puhastuse juhendit puudutav osa hooldusjuhendist, sest juhul kui keemiline puhastus ei ole täiesti kindel materjali ja detailide omadustes ning silt on riide küljest eemaldatud, võivad nad keelduda riide pesemisest.

Kuidas erinevaid materjale tuleb pesta ja kuivatada?

 • Puuvillaseid ja linaseid materjale pestakse kuni 60kraadise temperatuuri juures kirju või peenpesu programmiga.
 • Villaseid ja segumaterjale pestakse kuni 40kraadise temperatuuri juures villapesu programmiga või käsitsi. Kasutada tuleks ka spetsiaalselt villaste esemete pesemiseks mõeldud vahendeid.
 • Kalleid ja kergelt vanuva koostisega materjale, mis sisaldavad mohääri, angoorat, vikunjat, kashmiiri jne, samuti esemeid, millel kaunistuseks pärlid, tikandid jm, pesta käsitsi 30kraadise temperatuuri juures või viia keemilisse puhastusse. Osadel uuematel pesumasinatel on eraldi käsipesu režiim, mida võib antud juhul kasutada, kuid seda ei tohi asendada nt õrnpesu režiimiga.
 • Trummelkuivatus ei ole soovitatav, sest pärast seda on eset väga raske triikida. Küll aga annab kerge tsentrifuugimine villastele ja villasegustele esemetele kohevust. Trummelkuivatust tuleb kindlasti vältida ülerõivaste puhul. Selle asemel soovitatakse pärast tsentrifuugimist riiet kuivatada õhu käes.
 • Väänata ei tohiks ühtegi kudumit! Niiske kudum vormi käsitsi, et taastada tema esialgne suurus ja kuju.
 • Puuvillaseid ja linaseid esemeid, millel on kalduvus pärast pesemist väiksemaks minna, võib julgesti esialgsesse mõõtu sikutada.
 • Kõige tervislikum on kõikidele kudumitele tasapindkuivatus, mis tähendab, et niiske ese laotatakse spetsiaalsele võrgule või muidu horisontaalselt kuivama.
 • Juhul kui ese pannakse põrandale, lauale või muule niiskust mitteimavale pinnale, on kaval alla laotada mitmeks kokkupandud suur käterätt. Kui kuivatad kudumit riidepuul, vali kindlasti paraja suurusega ja ümardatud õlgadega riidepuu, et hiljem ei tabaks sind ebameeldiv üllatus kuivamisel lisandunud „tiibade“ näol. Kindlasti tuleb vältida tasapindkuivatust mõne küttekeha peal või läheduses.
 • Kergesti värviandvaid tooteid ei tohi kaua leotada, see kahjustab toote värvi ja mustreid.
 • Spordiriideid ning muid riideid, mis peavad laskma nahal hingata, tuleb pesta spetsiaalsete spordipesugeelide või -vahenditega. Need ei sulge kangas poore, mis lasevad õhku läbi.
 • Villaseid ja villaseseguseid, viskoosi sisaldavaid materjale triikida mitte üle 150kraadise temperatuuriga pahemalt poolt läbi niiske riide või aurutriikrauaga.
 • Linaseid ja puuvillaseid esemeid triikida kuni 200kraadise temperatuuriga aurutriikrauaga.
 • Kudumid, eriti raskemad ja suuremad, on soovitatav panna kappi riiulile, mitte riputada riidepuule – muidu võite hiljem leida oma armsa kampsuni väljaveninu ja kandmiskõlbmatuna.

Hooldustähistuse tingmärgid on lahti seletatud siin.